BUC E CNC

BUC E - plně numericky řízená univerzální hrotová bruska s řízenými osami X (přísuv brousicího vřeteníku), Z (délkový posuv stolu) a osou C (otáčky pracovního vřeteníku).
Poptat

BUC E – plně numericky řízená univerzální hrotová bruska s řízenými osami X (přísuv brousicího vřeteníku), Z (délkový posuv stolu) a osou C (otáčky pracovního vřeteníku). Tato bruska je určena především pro řízené broušení vnějších válcových rotačních a kuželových ploch obrobků podélným, nebo zapichovacím způsobem. Samozřejmostí je tvarové broušení včetně broušení různých přechodů mezi různými průměry. Umožňuje dále broušení čelních ploch a při použití volitelného zařízení pro vnitřní broušení (jiné provedení) také vnitřních válcových a kuželových otvorů. Obrobky je možno upínat letmo do sklíčidla nebo mezi hroty. Unášecí vřeteník, brousicí vřeteník a vrchní stůl je pro broušení kuželů otočný. Stroj umožňuje broušení v hrotech, tak i letmo, a to s obrobkem upnutým ve sklíčidlech nebo na magnetické desce. Brousicí vřeteník a stůl jsou posouvány ve vedení pomocí kuličkových šroubů a servomotorů. Stroj BUC E CNC je určen pro obrobky do hmotnosti 3000 kg jednoho broušeného kusu.

Lože a stůl:
Lože, stejně jako spodní a vrchní stůl, jsou vyrobeny z kvalitní šedé litiny. Po odlití všech dílců jsou tyto dílce podrobeny stárnutí. Poté následuje jejich přesné obrábění všech vodicích ploch na ložeti a stolech. Tyto procesy jsou prováděny na speciálních strojích pro vodicí plochy. Nejdůležitější pro přesnost stroje je ruční škrábání. Tento proces používáme pro lepši kluznost a přesnější vedení. Konečný proces pak pokračuje nabroušením všech stolů, ložat, mezidesek a dosedacích ploch. Veškeré tyto operace podléhají nejpřísnějsím přesnostním kritériím. Spodní a vrchní stůl je taky broušen dle Protokolu o přesnosti.

Brousící vřeteník:
Pro zajištění vysoké radiální i axiální tuhosti jsou ve vřeteníku FKS 180 x 610 L použita vřetenová ložiska s kosoúhlým stykem řady 70 se zvýšenou tuhostí řady EX od f. SNFA. V místě brousícího kotouče je zušlechtěná hřídel uložena na čtveřici ložisek napárovaných do skupiny TDT s mezikroužky s předpětím středním M. V místě řemenice je dvojice ložisek ve skupině DD s mezikroužky také s předpětím M. Tato dvojice je v tělese uložena suvně. Ložiska jsou předepnuta silou 1.000 N. Vhodným výběrem komponentů je zabezpečen rozsah obvodové rychlosti od 10 do 50 m/s. Výměnné těleso patrony je navrženo tak, aby zabezpečilo při životnosti minimálně 12.000 pracovních hodin bezúdržbový provoz se zachováním obvodové házivosti do 2 μm.